SCORES AND INFORMATION


MON. APRIL 12
(SOFTBALL)  Barren Co.  13   Cumberland Co.  1   (5 innings)
                       JV - Barren Co.  13   Cumberland Co.  1

(BASEBALL)  Barren Co.  19   Cumberland Co.  15

(GIRLS TENNIS) (SINGLES)  Greenwood  3   Barren Co.  0
Ballard vs Dethridge 0-6, 0-6.  McFall vs Glosicle 0-6, 0-6. Wallace vs Clack  1-6, 0-6
(DOUBLES) Greenwood 2  Barren Co.  0
Coomer/Nuetzman vs Young/Crowe  0-6, 3-6
Devore/Ballard vs Zheng/Overmohle  1-6, 0-6

SAT. APRIL 10
(GIRLS TRACK) Clash of the Classes at Bardstown
1600 meter run - 3rd Chesney McPherson 
3200 meter run - 1st Gracie Reed   3rd  Chesney McPherson
Long Jump-  8th Skylar Owen
Triple Jump - 6th Makayla Brooks   Skylar Owen
Discus - 5th Janisha Miley
Shot Put - 11th Janisha Miley

(BOYS TRACK) Clash of the Classes at Bardstown
100 meter dash - 8th Jamarcus Miley    11th Tyler Wilson
400 meter dash - 6th Drew Fisher
200 meter dash - 8th Jamarcus Miley    10th Tyler Wilson
Discus - 12th Will Davis
Shot Put - 4th Will Davis

FRI. APRIL  9
(SOFTBALL) Barren Co. 9   Louisville Manual   3
(SOFTBALL) Barren Co.  7   South Oldham  0

(BASEBALL)  Barren Co.  14   Grant Co.  4

THU. APRIL 8
(SOFTBALL) Barren Co.  5    Bardstown Bethlehem  0
(SOFTBALL) Barren Co.  3   Campbellsville  2

(BASEBALL) Barren Co.  6    Breckinridge Co.  3  (8 innings)

FRI. APRIL  2
(BASEBALL) Barren Co.  12    Cumberland Co.  5
                    JV - Cumberland Co.  2  Barren Co.   0

THU. APRIL  1
(SOFTBALL) Barren Co. 16  Monroe Co.  0  (4 innings)

WED. MARCH 31
(FRESHMAN SOFTBALL) vs Warren East

TUE. MARCH 30
(SOFTBALL) Barren Co. 13    Allen Co.-Scottsville  3   (6 innings)

(BASEBALL) Glasgow  11    Barren Co.  0   (6 innings)

(GIRLS TRACK)  Grayson Co. Invitational:  Barren Co. finished 1st in 18 events
Girls 4x800 Meter Relay: Barren Co. 2nd 
Girls 100 Meter Hurdles: 2) Kassidy White  
Girls 100 Meter Dash: 6) Selexa Smith
Girls 4x200 Meter Relay:  Barren Co. 2nd
Girls 1600 Meter Run: 1)Gracie Reed  2) Chesney McPherson
Girls 4x100 Meter Relay: Barren Co. 3rd
Girls 400 Meter Dash: 5) Laressa Walker
Girls 300 Meter Hurdles: 2)Amber Rice
Girls 800 Meter Run: 2) Anna Kate Alexander
Girls High Jump: 1) Makayla Brooks
GIrls Long Jump: 1) Skylar Owen
Girls Triple Jump: 2)Skylar Owen
Girls Discus Throw: 1) Janisha Miley
Girls Shot Put: 2) Janisha Miley

(BOYS TRACK) Grayson Co. Invitational: Barren Co. finished 3rd
Boys 100 Meter Dash: 1) Jamarcus Miley
Boys 4x200 Meter Relay: Barren Co. 1st
Boys 1600 Meter Run: 6) Rylee Gaffin
Boys 4x100 Meter Relay: Barren Co. 2nd
Boys 400 Meter Dash: 4) Drew Fisher
Boys 200 Meter Dash: 1) Tyler Wilson
Boys Pole Vault: 3) Joseph Hutchison
Boys Long Jump: 5) Will Fant
Boys Discus Throw: 3) Will Davis
Boys Shot Put: 1) WIll Davis

(JV TENNIS) vs Greenwood

MON. MARCH 29
(BASEBALL)  Barren Co. 16   Warren Central  0  (3 innings)

(GIRLS TENNIS)  Glasgow  3   Barren Co.  2   (SINGLES) Ballard vs Woodie  3-6, 2-6
McFall vs Bastien 6-4, 6-0     Wallace vs Bonner  1-6, 1-6
(DOUBLES)  Coomer/Nuetzman vs Stone/Botts 1-6, 0-6     
Devore/Ross vs Younkin/Harlow 7-5, 6-3

(BOYS TENNIS) (SINGLES) Turner vs Hardin  2-6, 4-6     McFall vs Gatlin  6-0, 6-2
(DOUBLES) Hale/McFall vs Lessenberry/Medford
Copas/Romine vs Wolf/Travis 6-4, 6-0

(FRESHMAN SOFTBALL) Allen Co.-Scottsville  5  Barren Co. 2
(2nd game) Allen Co.-Scottsville  3   Barren Co.  2

(BCMS BASEBALL)  Barren Co.  5   Glasgow   2


SUN. MARCH 28
(GIRLS BASKETBALL) 4TH REGION CHAMPIONSHIP - Bowling Green  49   Barren Co.  38

SAT. MARCH 27
(GIRLS TENNIS) Barren Co. 3  Logan Co. 2  (SINGLES) McFall def. McGinnis 8-0, Nuetzmann def. Harris 8-3, Wallace def. Britt.  (DOUBLES) Devore/Ross lost to Sandlin/Silvey 6-8, Johns/Murray lost to Williams/Hughes 1-8, Exhibition - Prichard/Neville def. Sears/Jackson 8-2 

(BOYS TENNIS) Barren Co.  3  Logan Co.  0 (SINGLES) Turner def. Lyne 6-3, 6-3. (DOUBLES) Hale/McFall def. Clark/Corbin 6-1, 6-1. Copas/Romine def. Corbin/Britt 6-0, 6-0

FRI. MARCH 26
(GIRLS BASKETBALL) 4TH REGION SEMIFINALS - Barren Co. 56   Greenwood  45

THU. MARCH 25
(GIRLS BASKETBALL)  4TH REGION TOURNAMENT -  Barren Co. 58  Russellville  49

TUE. MARCH 23
(BOYS BASKETBALL)   4TH REGION SEMIFINALS 
                                            Greenwood  63   Barren Co.  39

SUN. MARCH 21 
(BOYS BASKETBALL)  4TH REGION TOURNAMENT 
                                   Barren Co.  62   Franklin-Simpson   59  (OVERTIME)
WED. MARCH 17
(BOYS BASKETBALL)15TH DISTRICT TOURNAMENT CHAMPIONSHIP
                                   Allen Co.-Scottsville   57  Barren Co. 48
                                   
TUE. MARCH 16
(GIRLS BASKETBALL) 15TH DISTRICT TOURNAMENT
                                       Barren Co. 63   Allen Co.-Scottsville  45

MON. MARCH 15
(BOYS BASKETBALL)  15TH DISTRICT TOURNAMENT
                                   Barren Co.  71   Glasgow  66

THU. MARCH 11
(BOYS BASKETBALL) Barren Co. 67   Pulaski Southwestern  64

TUE. MARCH 9
(GIRLS BASKETBALL)   Barren Co.  60   Grayson Co.  32
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co. 51  Grayson Co. 37

SAT. MARCH  6
(BOYS BASKETBALL)  Madison Central  71   Barren Co.  45

FRI. MARCH 5
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co.  62  Caverna  34
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  67   Caverna  24

TUE. MARCH  2
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co.  44   Cumberland Co.  35
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  61   Cumberland  Co.  47

MON. MARCH 1
(GIRLS BASKETBALL) FRESHMEN - Barren Co.  42   South Warren   26
                                          JV - Barren Co.  32   South Warren   30   

SAT. FEBRUARY 27
(GIRLS BASKETBALL) Breckinridge Co.  71   Barren Co.  42
(BOYS BASKETBALL)  Elizabethtown  87   Barren Co.  67

FRI. FEBRUARY 26
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co.  41   South Warren  38   (overtime)
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  46    South Warren   43

THU. FEBRUARY  25
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - South Warren  46   Barren Co.  36
                                      JV - Barren Co.  41    South Warren  39

TUE. FEBRUARY 23
(GIRLS BASKETBALL)  Franklin-Simpson  57   Barren Co.  51
(BOYS BASKETBALL)  Franklin-Simpson 50   Barren Co.  41

MON. FEBRUARY 22
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co. 48  Greenwood  22
                                                   JV - Barren Co.  48   Greenwood  35

SAT. FEBRUARY 20
(BOYS BASKETBALL) Barren Co.  73    Owensboro Apollo   31
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co. 48   Somerset  46
                                     JV - Somerset  39  Barren Co.  24

SAT. FEBRUARY 13
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co. 53   Warren East  47
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co. 77   Warren East  63

(FRESHMEN GIRLS BASKETBALL) 15TH DISTRICT TOURNAMENT
(Championship) Barren Co. 39  Monroe Co. 11

(FRESHMEN BOYS BASKETBALL) 15TH DISTRICT TOURNAMENT
Barren Co. 41   Allen Co.-Scottsville  28
(Championship) Barren Co.  46   Monroe Co.  16

FRI. FEBRUARY 12
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co. 53   Glasgow  32
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  54   Glasgow  52

TUE. FEBRUARY 9
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co.  59    Monroe Co.  47
(BOYS BASKETBALL)  South Warren 40   Barren Co.  36
                                     JV - Barren Co.  33  South Warren 27

MON. FEBRUARY 8
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co.  49   Allen Co.-Scottsville  26
                                              JV - Allen Co.-Scottsville  43   Barren Co.  42

SAT. FEBRUARY  6
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co.  56   Warren Central  51
(BOYS BASKETBALL)   Barren Co.  63   Warren Central  59 (3 OT)

(BOYS BASKETBALL) Freshmen - Warren Central 36  Barren Co. 27
                                        JV - Barren Co.  36    Warren Central  31

FRI. FEBRUARY 5
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  65   Allen Co.-Scottsville  62
                                     JV - Barren Co. 45   Allen Co.-Scottsville  29

THU. FEBRUARY 4
(GIRLS BASKETBALL) FRESHMEN - Barren Co. 48   Greenwood  45
                                             JV - Greenwood 45   Barren Co.  40  (overtime)

TUE. FEBRUARY 2
(GIRLS BASKETBALL)  Greenwood  59   Barren Co.  57
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.   62   Pulaski Co.  59

SAT. JANUARY 30
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co.  52  Logan Co.  41
                                                JV - Barren Co.  56   Logan Co.  48

FRI. JANUARY 29
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co. 48   Glasgow 38
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co. 65   Glasgow  58

THU. JANUARY 28
(JV BOYS BASKETBALL) Barren Co. 46   Glasgow  28
(JV GIRLS BASKETBALL)  Barren Co.  50   Glasgow  23

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co.  46   Franklin-Simpson  41
                                                  8TH - Barren Co.  34  Franklin-Simpson  25

TUE. JANUARY 26
(GIRLS BASKETBALL)   Casey Co.  37    Barren Co.  31
                                 JV - Barren Co. 34   Casey Co.  7

(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  59   Central Hardin  58  (overtime)
                                JV - Barren Co.  51   Central Hardin  47

(BCMS GIRLS BASKETBALL)   7TH - South Warren   35   Barren Co.  12
                                                    8TH - Barren Co.  36    South Warren 24

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co.  45   Glasgow  36
                                                  8TH - Barren Co.  56   Glasgow 25

MON. JANUARY 25
(GIRLS BASKETBALL) Pulaski Co. 57   Barren Co.  35
                                         JV - Barren Co.  39   Pulaski Co.  36  (overtime)

(BCMS GIRLS BASKETBALL) 7TH - Barren Co.  27   Warren East  26
                                                  8TH - Warren East 33   Barren Co.  13

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Warren East 51  Barren Co.  50
                                                  8TH -Barren Co.  39  Warren East   33 

SAT. JANUARY 23
(GIRLS BASKETBALL) Breckinridge Co. 52   Barren Co.  42

(JV GIRLS BASKETBALL) BC JV TOURNAMENT:  Barren Co. 32   Warren East  19
                                                                                  Barren Co. 33  Glasgow  8

FRI. JANUARY 22
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co. 69   Monroe Co. 41
                               JV - Barren Co.  54   Monroe Co.  15

THU. JANUARY 21
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Bowling Green  55   Barren Co.  36
                                                       JV - Barren Co.  48   Bowling Green Freshmen  16

(BCMS BOYS BASKETBALL) - 7TH - Barren Co. 41   Bazzell 17
                                                   8TH - Barren Co. 45   Bazzell  14

TUE. JANUARY 19
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co.  52   Logan Co.  15
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  62    Logan Co.  49

(BCMS BOYS BASKETBALL) 7TH - Barren Co.  53   Monroe Co.  4
                                                 8TH - Monroe Co.  35    Barren Co.  34

MON.  JANUARY 18
(GIRLS BASKETBALL) Barren Co.  59   Hart Co.  51
(BOYS BASKETBALL)  Barren Co.  62   Hart Co.  53

MON. JANUARY 18
(BOYS BASKETBALL) FRESHMEN - Metcalfe Co. 37    Barren Co. 27
                                                     JV - Barren Co. 53   Metcalfe Co.  21

FRI. JANUARY 15
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co.  40    Allen Co. - Scottsville  25
(BOYS BASKETBALL)  Allen Co.-Scottsville  52   Barren Co.  46

THU. JANUARY 14
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co. 41   Allen Co.-Scottsville  19
                                                JV - Barren Co. 47  Allen Co.-Scottsville 36

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 52   Logan Co. 21
                                                  8TH - Barren Co. 57   Logan Co.  43


TUE. JANUARY 12
(GIRLS BASKETBALL)  Elizabethtown  51   Barren Co. 50
(BOYS BASKETBALL)   Barren Co. 66  Ohio Co.  62
                                       JV - Barren Co. 36   Ohio Co.  33

(BCMS BOYS BASKETBALL) 7TH - Caverna  47   Barren Co.  32
                                                 8TH - Caverna  51    Barren Co.  43

MON. JANUARY 11
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co. 53  Russell Co. 45  (2 overtimes)
(BOYS BASKETBALL)   Barren Co.  59    Russell Co.  52   (overtime)

(BCMS GIRLS BASKETBALL) 7TH - Monroe Co. 26  Barren Co. 23
                                                  8TH - Barren Co. 39   Monroe Co.  36

SAT. JANUARY 9
(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co. 63   Russell Co. 59  (OT)
                                       JV - Barren Co. 45   Russell Co.  34

FRI. JANUARY 8
(GIRLS BASKETBALL)  Barren Co. 62   Monroe Co.  30
(BOYS BASKETBALL)    Barren Co.  70    Monroe CO. 45

(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 32   Logan Co.  16
                                                   8TH - Barren Co.  20   Logan Co.  13

THU. JANUARY 7
(GIRLS BASKETBALL)  JV - Barren Co. 60  Monroe Co. 4

(BOYS BASKETBALL)  FRESHMEN - Barren Co. 42  Monroe Co.  32
                                           JV - Barren Co. 59  Monroe Co.  24

TUE. JANUARY 5
(BOYS BASKETBALL)   Harlan Co.  63   Barren Co.  51

MON. JANUARY 4
(GIRLS BASKETBALL)   Barren Co. 53   Bowling Green  41
(BOYS BASKETBALL)   Bowling Green  65  Barren Co.  40

(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Monroe Co. 30   Barren Co.  26
                                                   8TH - Barren Co.  25   Monroe Co.  16

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co.  52   Monroe Co.  10
                                                  8TH - Barren Co. 52  Monroe Co.  26
 

FRI. NOVEMBER 20
(FOOTBALL)  6A PLAYOFFS -   North Hardin  42   Barren Co.  6

THU. NOVEMBER 12
(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Barren Co.  28   Bowling Green  2
                                                   8TH - Barren Co.  41   Bowling Green  13

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 31  Allen Co.  28 (2 OT)
                                                  8TH - Barren Co.  55   Allen Co.  16
TUE. NOVEMBER 10
(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 44   Allen Co.  15
                                                   8TH - Barren Co.  45   Allen Co.  11

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7TH - Barren Co.  45  Drakes Creek  32
                                                  8TH - Drakes Creek  55   Barren Co.  36

FRI. NOVEMBER 6
(FOOTBALL) Wayne Co.  42   Barren Co.  20

MON. NOVEMBER 2
(JV FOOTBALL)  Bowling Green 44  Barren Co.  0

SAT. OCTOBER 31
(GIRLS STATE CROSS COUNTRY) Class 3A held at Bourbon County. 7th grader Gracie Reed finished 32nd out of 268 runners and Freshman Chesney McPherson placed 51st out of 268 runners.

TUE. OCTOBER 27
(VOLLEYBALL) Region - Logan Co.  3   Barren Co.  0    7-25, 12-25, 9-25

(BCMS BOYS BASKETBALL)  7th -  Monroe Co. 31   Barren Co. 27
                                                  8th - Barren Co.  51    Monroe Co. 23

MON. OCTOBER 26
(FRESHMAN FOOTBALL)  Warren East 28   Barren Co.  0
 

SAT. OCTOBER 24
(BOYS CROSS COUNTRY) Region - Barren Co. finished 8th out of 10 teams. Individually the top finisher was 8th Grader Brody Miller who placed 40th.

FRI. OCTOBER 23
(GIRLS CROSS COUNTRY) Region - Barren Co. finished 6th out of 10 teams. 7 points shy of qualifying for the state. Individually: Freshmen Chesney McPherson finished 7th and 7th grader Gracie Reed came in 10th. Both Chesney and Gracie individually qualified for the State to be held Sat. October 31 at Bourbon Co. High School in Paris KY


(FOOTBALL) Meade Co. 24   Barren Co. 14

THU. OCTOBER 22
(FRESHMEN FOOTBALL) South Warren 30   Barren Co. 14

WED. OCTOBER 21
(VOLLEYBALL) District Tournament Championship at BCHS - Allen Co.-Scottsville  3   Barren Co. 0  15-25, 22-25, 18-25

TUE. OCTOBER 20
(GIRLS SOCCER)  Region Tournament Semifinals at Warren East - Greenwood  1   Barren Co. 0

(BOYS SOCCER) Region Tournament Semifinals at Drakes Creek MS - South Warren 10   Barren Co.  0


(VOLLEYBALL) District Tournament at Allen Co.Scottsville - Barren Co. 3   Glasgow  1     28-26, 19-25, 25-18, 25-21

(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 33   Monroe Co. 24
                                                   8TH - Barren Co. 41   Monroe Co.  17

SAT. OCTOBER 17
(GIRLS SOCCER) Region Tournament at Warren East -  Barren Co.  6   Franklin-Simpson  2

(BOYS SOCCER) Region Tournament at Drakes Creek MS - Barren Co.  1    Franklin-Simpson  0

(GIRLS CROSS COUNTRY) Franklin-Simpson Invitational - Barren County finished 1st out of 7 teams. Individually: 7th grader Gracie Reed placed 2nd, while Freshman Chesney McPherson finished 3rd

(BOYS CROSS COUNTRY) Franklin-Simpson Invitational - Barren County finished 6th out of 7 teams. Individually: 8th grader Brody Miller finished 5th

FRI. OCTOBER 16
(FOOTBALL)  North Hardin 38  Barren Co.  6

(BCMS GIRLS BASKETBALL) 7TH - Barren Co. 29   Meade Co. 14
                                                  8TH - Meade Co. 45   Barren Co. 33

THU. OCTOBER 15
(VOLLEYBALL) Varsity - Barren Co. 2  Russelllville  0      25-20, 25-12
                           JV - Barren Co.  2   Russellville  0    22-13, 22-20

(FRESHMAN FOOTBALL)  Butler Co. 14    Barren Co.  0

WED. OCTOBER 14
(BOYS SOCCER)  DISTRICT TOURNAMENT - Championship Glasgow 3  Barren Co. 2
in sudden death double overtime. 

TUE. OCTOBER 13
(GIRLS SOCCER) DISTRICT TOURNAMENT - Championship Barren Co. 2  Glasgow 1
in sudden death double overtime. 5th straight District Championship. Ally Bell scored both goals and was named MVP of the tournament

(VOLLEYBALL) Varsity - Barren Co. 2  Butler Co.  1    25-13, 16-25, 26-24
                           JV - Barren Co. 2   Butler Co.  0   21-13, 21-18

(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Barren Co. 53  Metcalfe Co.  21
                                                   8TH - Barren Co. 41  Metcalfe Co.  35

MON. OCTOBER 12
(BOYS SOCCER) DISTRICT TOURNAMENT - Barren Co.  9   Allen Co.-Scottsville  1

(VOLLEYBALL) Varsity - Barren Co.  2   Warren Central  0    25-19, 25-13
                            JV - Barren Co.  2   Warren Central  0    21-18, 21-14

(JV FOOTBALL)  Logan Co. 20   Barren Co.  14

SAT. OCTOBER 10
(GIRLS STATE GOLF TOURNAMENT) Day 2 - Bree Russell finished with a final round of 85, good for a tie for 55th in the 144 player field.

(VOLLEYBALL) Varsity - Barren Co. 2  Russellville  0  25-21, 25-14
                            JV - Barren Co. 2   Russellville  0    21-10, 21-12
 
FRI. OCTOBER 9
(FOOTBALL)  Barren Co. 14   Central Hardin  13

(GIRLS STATE GOLF TOURNAMENT) Bree Russell shot an 86, Taylor Gaunce had a 97. Bree Russell made the cut for round 2.

THU. OCTOBER 8
(BOYS SOCCER)  Barren Co.  5   Russellville  1

WED. OCTOBER 7
(BOYS STATE GOLF TOURNAMENT) Jameson Corbin shot a 13 over 85 on the first day

TUE. OCTOBER 6
(BOYS SOCCER)  Ohio Co.  3    Barren Co.  0

MON. OCTOBER 5
(BOYS SOCCER)  Barren Co.  5  Grayson Co.  1

SAT. OCTOBER 3
(BOYS SOCCER)  Barren Co.  5   Franklin-Simpson  0

THU. OCTOBER 1
(VOLLEYBALL)  Varsity - Barren Co. 2   Cumberland Co. 0   25-23, 25-18
                            JV - Barren Co.  2   Cumberland Co. 0     21-5, 21-17

(GIRLS SOCCER) South Warren  1   Barren Co.  0

(BOYS SOCCER)  Barren Co.  6   Logan Co.  2

(CROSS COUNTRY) GIRLS - Barren Co. won over Cumberland Co. and Monroe Co.
Individually: Freshmen Chesney McPherson finished 1st with a time of 16:43 in the 2.5 mile run. 7th Grader Gracie Reed was 2nd just 5 seconds behind McPherson at 16:48

(CROSS COUNTRY) BOYS - Barren Co. won over Cumberland Co. and Monroe Co.
Individually: Top BC finisher was 8th grader Brody Miller was second with a time of 16:19 in the 2.5 mile run

(FRESHMEN FOOTBALL) Bowling Green  50   Barren Co.  0

(BCMS SOFTBALL)  GAME A - Barren Co. 7   Franklin-Simpson  4
                                  GAME B - Barren co.  7   Franklin-Simpson  3

(BCMS GIRLS BASKETBALL)  7TH - Cumberland Co.  30   Barren Co.  20
                                                   8TH - Barren Co.  48    Cumberland Co.  24

 

WED. SEPTEMBER 30
(GIRLS SOCCER) Warren Central 2   Barren Co. 1

TUE. SEPTEMBER 29
(GIRLS GOLF) REGION TOURNAMENT AT FRANKLIN COUNTRY CLUB - Trojanettes finished 3rd with a team score of 349 behind South Warren and Glasgow. Individually: Bree Russell 79, Taylor Gaunce 85, Landry Steenbergen 86, Kinsey Edwards 99, Mattie Anderson 117. Bree Russell and Taylor Gaunce qualified for the State High School Golf Tournament. Russell finished 7th overall in the Region, while Gaunce got the last spot after a 3 hole playoff.

(VOLLEYBALL) Varsity - Butler Co. 2  Barren Co.  0     13-25, 6-25
                           JV - Barren Co.  2   Butler Co. 0    21-12, 21-13

(BOYS SOCCER) Barren Co.  11    Allen Co.-Scottsville  1

(BCMS SOFTBALL) GAME A - Barren Co. 10  Monroe Co.  0
                                  GAME B - Barren Co. 6  Monroe Co.  0

MON. SEPTEMBER 28
(BOYS GOLF) REGION TOURNAMENT AT CROSSWINDS - Team results were not available. Greenwood won the region. Individually: Jameson Corbin qualified for the State High School Golf Tournament after a 4 way playoff with a score of 80.

(VOLLEYBALL) Varsity - Monroe Co. 2   Barren Co.  1    25-19, 24-26, 14-25
                           JV - Barren Co. 2   Monroe Co. 0   21-17, 21-3

SAT. SEPTEMBER 26
(VOLLEYBALL) Varsity - Franklin-Simpson 2   Barren Co. 0    14-25, 20-25
                            JV - Franklin-Simpson 2  Barren Co. 0      20-22, 12-21
                         Freshmen - split 2 matches with Hart Co.
                                            Match 1 - Barren Co. 2  Hart Co.  0    21-18, 21-17
                                            Match 2 - Hart Co. 2   Barren Co.  0    13-21, 16-21

(GIRLS CROSS COUNTRY) Warren East Twilight Run  5K -  Varsity Team placed 5th out of 7 teams. Top individual finishers were Freshmen Chesney McPherson placed 3rd with a time 20:27, 7th Grader Gracie Reed was 4th at 20:40
Middle School Girls finished 3rd out of 3 teams. Top Individual finisher was Mary Claire Warren who placed 6th. 

(BOYS CROSS COUNTRY) Warren East Twilight Run 5K - Varsity team place 8th out of 10 teams. Middle school boys: Top individual finisher was Ian Manion who placed 20th.

FRI. SEPTEMBER 25
(FOOTBALL)  Greenwood 49   Barren Co.  13

THU. SEPTEMBER 24
(GIRLS SOCCER)  Barren Co. 4   Portland, Tenn.  1

(VOLLEYBALL) Varsity - Allen Co.-Scottsville 2   Barren Co.  0     22-25, 23-25
                            JV - Barren Co. 2   Allen Co.-Scottsville  0    21-18, 21-6

(BCMS FOOTBALL) 7TH - Glasgow 24   Barren Co.  6
                                  8TH - Barren Co. 28   Glasgow  22

WED. SEPTEMBER 23
(GIRLS SOCCER) Greenwood 3  Barren Co.  0

TUE. SEPTEMBER 22
(BOYS SOCCER)  Glasgow  3   Barren Co.  0

(VOLLEYBALL) Varsity - Adair Co. 2  Barren Co.  1    25-22, 18-25, 17-25
                           JV - Tie Barren Co.  1   Adair Co.  1   19-21, 21-19

(BOYS GOLF) Trojans lost to South Warren 161-170. Individually: Mason Trent 41, Jameson Corbin 41, James Corbin 43, Evan Johnson 45, Kieler Keeney 45

(BCMS FOOTBALL) 7TH - Monroe Co. 24  Barren Co.  6
                                  8TH - Barren Co. 20  Monroe Co.  6

(BCMS SOFTBALL) GAME A - Barren Co. 6  Glasgow  1
                                 GAME B - Barren co. 12   Glasgow 0

MON. SEPTEMBER 21
(GIRLS SOCCER)  Barren Co. 9  Grayson Co. 1

(GIRLS GOLF) District Tournament at Barren River. Barren County finished runner up to Glasgow 160-183. Individually: Landry Steenbergen 42, Bree Russell 43, Taylor Gaunce 44, Kinsey Edwards 54, Mattie Anderson 58

(BOYS GOLF) District Tournament at Barren River. Barren County finished 3rd behind Monroe Co., who won the playoff over Glasgow. Individually: Jameson Corbin 40, James Corbin 42, Mason Trent 44, Kieler Keeney 46 and Evan Johnson 51

(VOLLEYBALL) Varsity - Barren Co. 2   Hart Co. 1   15-25, 25-13, 25-13
                           JV - Hart Co. 2  Barren Co. 0   19-21, 13-21

(JV FOOTBALL) Franklin-Simpson 8  Barren Co. 6

 

SAT. SEPTEMBER 19
(CROSS COUNTRY) VARSITY GIRLS - GATORLAND CLASSIC.  Top finisher 5K- Freshman Chesney McPherson who won the Varsity meet with a time of 20:43

(CROSS COUNTRY) JV GIRLS - GATORLAND CLASSIC. Top finisher 3K - Sophomore Addison Smith won the JV meet with a time of 15:08

(CROSS COUNTRY) MIDDLE SCHOOL GIRLS - GATORLAND CLASSIC. Team placed 1st out of 4 teams competing. Top finisher 3K was 7th grader Gracie Reed who won the Middle School meet with a time of 12:09

(CROSS COUNTRY) VARSITY BOYS - GATORLAND CLASSIC 5K. Team placed 7th out of 9 teams competing. Top finisher individually was 8th grader Brody Miller who finished 17th 

(CROSS COUNTRY) JV BOYS - GATORLAND CLASSIC 3K. Top finisher was Will Moore who finished 21st

(CROSS COUNTRY) MIDDLE SCHOOL BOYS - GATORLAND CLASSIC 3K. Top finisher was Ian Manion who finished 17th 


(VOLLEYBALL) Varsity - Western Hills 2  Barren Co.  0     17-25, 16-25
                              JV - Western Hills 2   Barren Co.  0     15-21, 20-22

(GIRLS SOCCER) JV - Somerset  7    Barren Co.  1

(FRESHMEN VOLLEYBALL) Won 2 separate matches over Allen Co.
                                        First match - Barren Co. 2   Allen Co.-Scottsville  0    21-11, 21-17
                                       Second match - Barren Co. 2  Allen Co.-Scottsville  0   21-11, 21-6

(BCMS SOFTBALL) District Tournament - Barren Co. 12   Glasgow  2
                                 Championship - Allen Co. 9   Barren Co.  0

FRI. SEPTEMBER 18
(FOOTBALL)  Hancock Co. 28   Barren Co.  8

(FRESHMEN VOLLEYBALL) Won 2 separate matches over Adair Co. 
                                               First match - Barren Co. 2   Adair Co. 1   21-19, 21-23, 21-14
                                               Second match - Barren Co. 2   Adair Co.  1   21-17, 17-21, 21-14


THU. SEPTEMBER 17
(BOYS SOCCER)  Barren Co. 5  Hart Co.  2

(VOLLEYBALL) (Varsity) Barren Co. 2   Caverna 0   25-6, 25-7
                           (JV)  Barren Co.  2   Caverna  1    15-21, 21-18, 21-13

(BCMS SOFTBALL) GAME A - Drakes Creek 4   Barren Co.  2
                                 GAME B - Barren Co. 10   Drakes Creek  1

TUE. SEPTEMBER 15
(GIRLS SOCCER)  Barren Co.  2   Glasgow  0

(BOYS SOCCER)  Barren Co. 2  Butler Co.  0

(VOLLEYBALL) Varsity -  Barren Co. 2  Glasgow  1    25-20, 15-25, 25-13
                            JV - Barren Co. 2  Glasgow  0    21-10, 21-15

(GIRLS GOLF) vs Warren East. Team score of 179. Individually: Bree Russell 41, Landry Steenbergen 42, Taylor Gaunce 44, Kinsey Edwards 49, Mattie Anderson 52, Rachel Britt 56

(BOYS GOLF) Barren Co. 164   Warren East 187. Individually: Jameson Corbin 37, James Corbin 39, Mason Trent 39, Evan Johnson 42, Kieler Keeney 47

(BCMS FOOTBALL) 7TH - Barren Co.  16    Allen Co. 14
                                 8th - Barren Co. 28   Allen Co.  8

(BCMS SOFTBALL) Game 1 - Allen Co. 5   Barren Co. 1
                                 Game 2 - Barren Co. 5   Allen Co.  2


MON. SEPTEMBER 14
(BOYS SOCCER) Barren Co.  5   Muhlenberg Co.  1

(VOLLEYBALL)  (Varsity) Metcalfe Co.  2   Barren Co.  1    19-25, 25-20, 15-25
                            (JV)  Barren Co. 2   Metcalfe Co.  1    27-25, 14-21, 21-15

(JV FOOTBALL)  Barren Co. 32  Metcalfe Co.  0

SAT. SEPTEMBER 12
(CROSS COUNTRY) 
(GIRLS)  Team Time Trial 1.8 mile course - Top 2 finishers were Freshman Chesney McPherson and 7th Grader Gracie Reed
(BOYS) Team Time Trial 1.8 mile course - Top 2 finishers were 8th Grader Brody Miller and Sophomore Rylee Gaffin

(BCMS FOOTBALL) 7TH - Drakes Creek  22    Barren Co.  0
                                  8TH - Barren Co. 26   Drakes Creek  6

(BCMS SOFTBALL) GAME A - Barren Co. 24    Bowling Green  0
                                 GAME B - Barren Co.  8    Bowling Green  1

FRI. SEPTEMBER 11
(FOOTBALL)  Barren Co. 27   Monroe Co.  6
(VOLLEYBALL) Varsity - Metcalfe Co. 2   Barren Co. 1   25-20,18-25, 25-27
                           JV - Barren Co. 2  Metcalfe Co.  1    21-13, 19-21, 21-14

THU. SEPTEMBER 10
(BOYS GOLF) Trojans defeated Glasgow at Willow Oaks 146-155. Individually: Jameson Corbin 34, James Corbin 35, Kieler Keeney 38, Mason Trent 39, Evan Johnson 42

(BOYS SOCCER) Barren Co. 7  Russell Co.  0

(VOLLEYBALL) JV - Barren Co. 2  Glasgow 1  23-21, 12-21, 21-13
                          Freshmen - Glasgow 2   Barren Co.  0    19-21, 18-21
 

(BCMS SOFTBALL) GAME A - Franklin-Simpson 8   Barren Co. 1
                                 GAME B - Barren Co.  8   Franklin-Simpson 2



WED. SEPTEMBER 9
(GIRLS GOLF) Trojanettes won a 4 team match against Taylor Co., Marion Co., and Campbellsville with a 9 hole team score of 182. Individually: Taylor Gaunce 44, Landry Steenbergen 45, Bree Russell 46, Mattie Anderson 47, Rachel Britt 49, Kinsey Edwards 55

TUE. SEPTEMBER 8
(VOLLEYBALL) (Varsity) Barren Co. 2  Monroe Co. 1 - 20-25, 25-18, 25-20
                           (JV) Barren Co. 2   Monroe Co.  0 - 21-17, 21-17

(GIRLS SOCCER)  Bowling Green  7    Barren Co.  0

(BOYS SOCCER) Barren Co.  3    Larue Co.  1

(BCMS SOFTBALL)  ALLEN CO. 15   BARREN CO.  7
                                  ALLEN CO.  8    BARREN CO.   6


MON. SEPTEMBER 7
(VOLLEYBALL) (Varsity) Barren Co. 2  Caverna 0 - 25-8, 25-10
                           (JV) Barren Co. 2  Caverna 0 - 21-8, 22-20

SAT. SEPTEMBER 5
(GIRLS GOLF) Gene Hillen Invitational at Frankfort. Trojanettes finished 11th with at team total of 362. Individually: Kinsey Edwards 83, Bree Russell 85, Landry Steenbergen 89, Taylor Gaunce 92, Mattie Anderson 98, Rachel Britt 107, Lucy Zalla 120

TUE. SEPTEMBER 1
(BOYS GOLF) Trojans defeated Warren East 170-189. Individually: Mason Trent 39, Jameson Corbin 41, James Corbin 43, Evan Johnson 47, Kieler Keeney 47

SAT. AUGUST 29
(FREDERICK DOUGLASS INVITATIONAL) Trojanettes finished 8th out of 14 teams with a score of 342. Individually: Bree Russell 79, Landry Steenbergen 79, Taylor Gaunce 90, Rachel Britt 94, Kinsey Edwards 104, Mattie Anderson 106, Tinsley Neagle 132

THU. AUGUST 27
(GIRLS GOLF) Trojanettes defeated Warren East with a team score of 178 on 9 holes. Individually: Taylor Gaunce 41, Landry Steenbergen 42, Bree Russell 45, KInsey Edwards 48, Rachel Britt 50, Mattie Anderson 52

(BOYS GOLF) Trojans lost to Allen Co.-Scottsville 162-170. Individually: Jameson Corbin 40, Kieler Keeney 40, James Corbin 45, Braeden Furlong 45, Evan Johnson 46

 

MON. AUGUST 24
(BOYS GOLF) Trojans defeated Metcalfe County 174-206. Individually: Jameson Corbin 42, Mason Trent 42, Evan Johnson 45, James Corbin 45, Kieler Keeney 48

SAT. AUGUST 22
(FRANKLIN-SIMPSON INVITATIONAL) Trojanettes finished 5th with a team score of 341. Individually: Bree Russell 78, Taylor Gaunce 81, Landry Steenbergen 85, Mattie Anderson 97, Rachel Britt 98, Kinsey Edwards 108

THU. AUGUST 20
(BOYS GOLF) Trojans lost to Metcalfe Co. 159-160. Individually: Mason Trent 37, Jameson Corbin 38, James Corbin 42, Evan Johnson 43, Kieler Keeney 48

TUE. AUGUST 18
(BOYS GOLF) Trojans lost to Glasgow 162-163. Individually: Kieler Keeney 39, Mason Trent 41, Jameson Corbin 41, James Corbin 42, Evan Johnson 43, Joseph Meyers 46, Braeden Furlong 49

MON. AUGUST 17
(BOYS GOLF) Trojans lost to Monroe County 154-159. Individually: Evan Johnson 38, Jameson Corbin 39, James Corbin 40, Mason Trent 42, Kieler Keeney 43

SAT. AUGUST 15
(PULASKI INVITATIONAL) Trojanettes finished 3rd with a total score of 345. Individually: Bree Russell 80, Taylor Gaunce 81, Landry Steenbergen 88, Kinsey Edwards 96, Rachel Britt 102, Mattie Anderson 103
 
FRI. AUGUST 14
(TAYLOR CO. INVITATIONAL) Trojanettes finished 5th with a total score of 370. Individually: Landry Steenbergen 86, Bree Russell 92, Taylor Gaunce 92, Mattie Anderson 100, Rachel Britt 104, Kinsey Edwards 104.
 
TUE. AUGUST 11
(BOYS GOLF) Trojans lost to Greenwood 156-164

MON. AUGUST 10
(BOYS GOLF) ALLEN CO.-SCOTTSVILLE 164   BARREN CO. 167
Individually: Mason Trent 39, Jamison Corbin 40, Kieler Keeney 41, James Corbin 47, Evan Johnson 49

SAT. AUGUST 8
(BARREN COUNTY INVITATIONAL) Trojanettes finished 5th with a 396. Individually: Barren Co. A Team - Taylor Gaunce 94, Landry Steenbergen 96, Mattie Anderson 101, Kenzie Edwards 105, Rachel Britt 109. Barren Co. B Team - Lucy Zalla 123, Tinsey Neagle 132, Chloe Sharp 133, Ella Bartley 154


TUE. AUGUST 4
(SOUTH CENTRAL KY SHOOTOUT) Trojans finished 9th with a 342. 
 
MON. AUGUST 3
(LADY SCOTTIE INVITATIONAL)  Trojanettes finished 7th with a 378. Individually: Taylor Gaunce 91, Landry Steenbergen 91, Kenzie Edwards 91, Rachel Britt 105.

FRI. JULY 31
(CENTRAL HARDIN INVITATIONAL) Trojanettes finished 9th with a 372. Individually: Bree Russell 83, Landry Steenbergen 89, Taylor Gaunce 93, Kenzie Edwards 107, Rachel Britt 117.

(MONROE CO. INVITATIONAL) Trojans finished with a 353. Individually:Jameson Corbin 80, Mason Trent 95, Kieler Keeney 87, Evan Johnson 91, James Corbin 97


 




 

Athletic Links

Athletic Events