SCORES AND INFORMATION

FRIDAY APRIL 28
(SOFTBALL) FRANKLIN-SIMPSON  4  BARREN CO.  1
(BASEBALL) BARREN CO.  7   CHRISTIAN CO.  2

THURSDAY APRIL 27
(SOFTBALL) BARREN CO. 13   ADAIR CO.  2  (5 INNINGS)
(GIRLS TRACK) ALLEN CO.- SCOTTSVILLE INVITATIONAL - BARREN CO. 109, GLASGOW 68, ALLEN CO.-SCOTTSVILLE 55, MONROE CO. 17
4 x 800 relay - (1st place) Emakate Atkinson, Gracey Medley, Kayla Roeder & Kirsten Thomerson
4 X 400 relay - (1st place) Roeder, Medley, Atkinson & Zoe Scott
Individually - 1600 meter run - (1st place) Bryanna Brown, 800 meter run - (1st place) Kayla Roeder
400 meter dash - (1st place) Emakate Atkinson, Triple Jump - (1st place) Skylar Owen, Discus -(1st place) Macy Pena
High Jump & Pole Vault - (2nd place) Annabelle Botts
(BOYS TRACK) Barren Co. was 2nd overall. 4x800 relay - (1st place) Brandon Reed, Cody Graves, Jake Fisher & David Frogge.4x400 relay - (1st place) Fisher, Graves, Reed & Max Pena. Individually - 110 meter & 300 meter hurdles - (1st place) Max Pena.1600 meter run - (1st place) Brandon Reed. 800 meter run - (1st place) Jake Fisher. 3200 meter run - (1st place) Linkin Minton. Pole Vault - (1st place) Kaleb Spillman. Javelin throw - (1st place) Brandon Reed


TUESDAY APRIL 25
(BASEBALL)  BARREN CO.  5   ALLEN CO.-SCOTTSVILLE  4
(SOFTBALL)  BARREN CO.  4    GLASGOW  2
(GIRLS TENNIS) BARREN CO.  5   WARREN EAST   0
Singles - Hurley defeated Hayes, Pipgrass defeated Pierce, Nunn defeated Rogers
Doubles - Dismon/Trulock defeated Crowe/Fulkerson, Alvey/Vincent defeated Harrington/Keeling
(BOYS TENNIS) BARREN CO. 4  WARREN EAST  1
Singles - Korte defeated Alsup, Parker defeated Johnson, Houchens lost to Johnson
Doubles - Rickard/Belcher defeated Alsup/Peters, Steenbergen/Coots defeated Cherry/Parsons

MONDAY APRIL 24
(BASEBALL) GRAYSON CO.  3   BARREN CO.. 2
(GIRLS TENNIS)  GLASGOW  4   BARREN CO.  1
Singles - Hurley lost to Lessenberry, Deckard defeated Brown, Pipgrass lost to Byrd, Nunn defeated Harbison in Exhibition. Doubles - Dismon/Trulock lost to Stephens/Benningfield, Alvey/Vincent defeated Carter/Fogle
(BOYS TENNIS) GLASGOW 3  BARREN CO. 2
Singles - Korte lost to Goto, Houchens lost to Lessenberry, Parker lost to Hardin
Doubles - Rickard/Belcher defeated Lessenberry/Morosa, Steenbergen/Coots defeated Medford/Gatlin

THURSDAY APRIL 20
(SOFTBALL)  BARREN CO.  6  LOGAN CO.  1
(BASEBALL) PORTLAND TENN.  9   BARREN CO.  3

WEDNESDAY APRIL 19
(BASEBALL) NELSON CO. 2  BARREN CO.  1

SATURDAY APRIL 15
(SOFTBALL) BARREN CO.  9   BELFRY  0
                    BARREN CO.  15  LAWRENCE CO.  0  (3 innings)
                     PIKEVILLE 4   BARREN CO.  0

FRIDAY APRIL 14
(SOFTBALL)  BARREN CO. 10  MAGOFFIN CO.  0  (5 innings)
(BASEBALL)  MARION CO. 3  BARREN CO.  2

THURSDAY APRIL 13
(SOFTBALL)  BARREN CO. 12  MONROE CO.  2   (5 INNINGS)

(GIRLS TRACK) BCHS FINISHED 3RD AT GREEN CO. OUT OF NINE TEAMS - MARA BIRRELL 1ST IN POLE VAULT

(BOYS TRACK) BCHS FINISHED 4TH AT GREEN CO. OUT OF NINE TEAMS - MAX PENA FINISHED 1ST IN 300 LOW HURDLES. PENA, JAKE FISHER, BRANDON REED & CODY GRAVES FINISHED 2ND IN THE 4X400 METER RELAY.

WEDNESDAY APRIL 12
(SOFTBALL) BARREN CO. 3  GLASGOW  0
(BASEBALL)  BARREN CO. 2  GLASGOW  0

MONDAY APRIL 10
(SOFTBALL)  SOUTH WARREN  5    BARREN CO.  4

FRIDAY APRIL  7
(SOFTBALL) BARREN CO.  9  CUMBERLAND CO.  4

THURSDAY APRIL  6
(BASEBALL) FAITH ACADEMY  6  BARREN CO.  1

WEDNESDAY APRIL 5
(BASEBALL)  ST. PAUL'S  3   BARREN CO.  0
(BASEBALL)  BARREN CO.  6   ST. PAUL'S  1

TUESDAY APRIL 4
(BASEBALL)  ROBERTSDALE, AL  9    BARREN CO.  2

WEDNESDAY MARCH 29
(BASEBALL) BARREN CO. 4  MONROE CO.  3
(JV BASEBALL) MONROE CO. 7  BARREN CO.  4

TUESDAY MARCH 28
(SOFTBALL)  BARREN CO.  10   MONROE CO.  1

FRIDAY MARCH  24
(BASEBALL) BARREN CO. 8  PORTLAND, TENN.  3

(SOFTBALL) Franklin-Simpson Invitational
                    BARREN CO. 11  ALTAMIRA, ILLINOIS  3
                    BARREN CO.  5   HENDERSON CO.  3
                    SACRED HEART  5   BARREN CO.  3
                    TAYLOR CO. 10  BARREN CO.  7

THURSDAY MARCH 23
(BASEBALL)  TAYLOR CO. 12  BARREN CO.  4
(FRESHMEN SOFTBALL) BARREN CO. 13   LARUE CO.  2
                                       BARREN CO. 12   LARUE CO.  11

(GIRLS TENNIS)  MONROE CO. 3  BARREN CO.  2
SINGLES - Hurley defeated Rhoton, Deckard defeated Tooley, Pipgrass lost to Guffey.
DOUBLES - Dismon/Trulock lost to Thompson/Bybee, Gentry/Alvey lost to Cornelius/Stephens

(BOYS TENNIS) MONROE CO. 4  BARREN CO. 1
SINGLES - Korte lost to  Burroughs, Houchens lost to Geralds, Hale lost to Sheffield
DOUBLES - Rickard/Belcher defeated Hodges/Murphy, Coots/Steenbergen lost to Stephens/Gee

TUESDAY MARCH 21
(BASEBALL)  GLASGOW  4   BARREN CO.  2
(JV BASEBALL)  BARREN CO.  2  GLASGOW  1

(SOFTBALL)  BARREN CO.  3   RUSSELL CO.  1
(JV SOFTBALL)  RUSSELL CO.   4   BARREN CO.   1

MONDAY MARCH 20
(BASEBALL)   BARREN CO.  7   ADAIR CO.   6
(JV BASEBALL)  BARREN CO.  9  ADAIR CO.  6

(SOFTBALL)  BARREN CO.  10  METCALFE CO.  0
(JV SOFTBALL)  METCALFE CO.  6  BARREN CO.  2

(BOYS TENNIS) METCALFE CO.  3  BARREN CO.  2
(SINGLES) - London defeated Korte, Pemberton defeated Houchens, Wilson defeated Payne
(DOUBLES) Rickard/Belcher defeated Firkins/Liu, Coots/Steenbergen defeated Walker/Jolly

(GIRLS TENNIS) METCALFE CO.  3   BARREN CO.  2
(SINGLES) - Gallagher defeated Hurley, T. Deckard defeated H. Deckard, White defeated Pipgrass. Vincent defeated Ennis
(DOUBLES) - Dismon/Trulock defeated Russell/England, Alvey/Gentry defeated Devore/Coleman

THURSDAY MARCH 16
(BASEBALL)  BARREN CO.  13   METCALFE CO.  0
(JV BASEBALL) BARREN CO.  11  METCALFE CO.. 1

(SOFTBALL) BARREN CO.  13  TODD CENTRAL  3  (6 innings)
(JV SOFTBALL)  BARREN CO. 4  TODD CENTRAL  3

(TENNIS) BOYS - GLASGOW  3  BARREN CO.  2 - (SINGLES) KORTE DEFEATED BY MOROSA 6-0, 6-0
HOUCHENS DEFEATED BY GOTO 6-1,6-0.  THOMAS DEFEATED BY HARDIN 6-4,2-6, 11-9.
(DOUBLES) RICKARD/BELCHER DEFEATED C.LESSENBERRY/H.LESSENBERRY 6-4,6-2. STEENBERGEN/COOTS DEFEATED MEDFORD/GATLIN. HALE DEFEATED MITCHELL.
(TENNIS) GIRLS - GLASGOW  5   BARREN CO. 0 - (SINGLES) BROWN DEFEATED HURLEY, LESSENBERRY DEFEATED DECKARD. CARTER DEFEATED PIPGRASS. (DOUBLES) STEPHENS/BENNINGFIELD DEFEATED ALVEY/GENTRY. FOGLE/INMAN DEFEATED VINCENT/TURNER. NUNN/COOK DEFEATED HARBISON/BYRD.

FRIDAY MARCH 11
(BASEBALL) BARREN CO. 5    NELSON CO.  1

WEDNESDAY MARCH  9
(BASEBALL) BARREN CO. 3  OHIO CO. 3  (9 INNINGS) called due to lightning

TUESDAY FEBRUARY 28
(BOYS 4TH REGION TOURNAMENT) BOWLING GREEN 62  BARREN CO. 45
All 4th Region Tournament Team - Jared Coomer

MONDAY FEBRUARY 27
(GIRLS 4TH REGION TOURNAMENT) SOUTH WARREN  51    BARREN CO. 38
All 4th Region Tournament Team - Mallory Pedigo

FRIDAY FEBRUARY 24
(BOYS 15TH DISTRICT TOURNAMENT) MONROE CO. 73  BARREN CO. 68 (2 OT)
All 15th District Tournament - Brandon Reed and Jared Coomer
All 15th District Seasonal Team - Garrett Arterburn, Jared Coomer & Branson London
All 15th District Academic Team - Branson London

THURSDAY FEBRUARY 23
(GIRLS 15TH DISTRICT TOURNAMENT) MONROE CO. 58  BARREN CO. 48
All 15th District Tournament - Olivia Poynter and Mallory Pedigo
All 15th District Seasonal Team  - Olivia Poynter and Elizabeth Bertram 
All 15th District Academic Team - Hadleigh Hammer

TUESDAY FEBRUARY 21
(BOYS 15TH DISTRICT TOURNAMENT) BARREN CO. 65  GLASGOW 39

MONDAY FEBRUARY 20
(GIRLS 15TH DISTRICT TOURNAMENT) BARREN CO. 43   GLASGOW 39

 
























 

Athletic Links

Athletic Events